بوی عرق مشوق مردان در کار گروهی

یک پژوهش جدید فنلاندی نشان داده که عرق کردن در اثر کار، کلید جمع کردن مردان به شکل گروهی برای همکاری با یکدیگر است.

یک ماده در عرق مردان وجود دارد که طبق بررسی‌ها، تمایل مردان برای کار گروهی را افزایش می‌دهد.


به گزارش ایسنا، ماده شیمیایی Androstadienone پیش از این با چگونگی ارتباط برقرار کردن زنان جذاب با مردان مرتبط شده بود، اما پژوهش جدید محققان دانشگاه تورکو نشان داده که این ماده بر روی مردان دیگر نیز اثر دارد.

نقش آشکار این ماده در تشویق مردان به همکاری با یکدیگر می‌تواند عاملی برای توضیح چگونگی پیوند خوردن مردان در بازی‌های گروهی، مبارزات و حتی ساختن جوامع متمدن باشد.

این پژوهش نشان داد که رهبران بیشتر مایل به همکاری با مردان در موقعیت‌های بالاتر و پایین‌تر هستند چرا که در منافع آن‌هاست که ساختار جامعه‌شان را حفظ کنند.

با این حال افرادی که در موقعیت‌های پائین‌تر هستند، بیشتر سعی می‌کنند با هزینه دیگران راه‌هایی را برای دستیابی به مزایای بزرگ برای ترقی بیشتر پیدا کنند.

محققان در این پژوهش توانستند تاثیر Androstadienone را بر روی مردان در زمان انجام بازی‌های رایانه‌ای آزمایشی شناسایی کنند.

آن‌ها دریافتند که اگر مردان بوی فرمون را احساس کنند، بیشتر تمایل به همکاری با بازیکنان دیگر برای دستیابی به نتایج بهتر را دارند.

این پژوهش برای اولین بار نشان داده که فرمون‌ها می‌توانند بر چگونگی واکنش مردان نسبت به یکدیگر تاثیر بگذارند.
فرمون به تولید تستوسترون مرتبط است و به عنوان مثل میزان غالب بودن جنس نر را در یک گروه اجتماعی نشان می‌دهد.
به گفته محققان، فرمون مانند یک ماده شیمایی است که معادل دم طاووس عمل می‌کند و نشانگر غالب بودن و تناسب اندام یک جنس نر است.

این اطلاعات به جنس ماده در انتخاب جفت کمک می‌کند اما همچنین برای مردان از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که می‌تواند از برخورد جلوگیری کرده و همکاری را ارتقا بخشد.

همچنین به گفته محققان، همکاری میان مردان دارای تستوسترون بالا و غالب‌تر بیشتر است. این امر احتمالا از آن روست که منفعت آن‌ها این بوده که نظم جامعه حفظ شود.

از سوی دیگر افراد دارای تستوسترون کمتر و تسلط پائین‌تر بیشتر به شکل انفرادی کار می‌کردند.
این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.
 
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 7:47 am |  | پاسخ دهید: